Skocz do zawartości

Zdjęcie

F2P = P2W ?

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 29.11.2013 - 19:36:18

Czyli... Free To Play = Pay To Win?

Czy Faktycznie tak musi być?

Niestety ale obecnie (może poza LoLem) każda gierka która się nazwie F2P oznaczać będzie nie mniej nie więcej to że trzeba będzie zapłacić żeby do czegokolwiek dojść.

Boli mnie to dosyć i to nie dlatego że mnie nie stać, ale dlatego że mam trochę oleju w głowie i jak widzę gierkę która się reklamuje FREE TO PLAY to po mojemu powinna być faktycznie free, czyli tak jak w LoLu opierać się na dobrowolnych wpłatach za rzeczy wyłącznie estetyczne (skórki itp.) ale niestety w większości takich produkcji widać kupowanie expa za real hajs czy nawet przedmioty, co zwyczajnie rujnuje rozgrywkę PvP.

Najlepszą gierkę a zarazem najgorszą pod względem P2W jaką spotkałem to była Tera Online.

Bardzo dobrze zrobiona i rozbudowana gierka, duży otwarty świat, niestety... kupowanie zwiększonego expa czy np. szybszych mountów (tak że gracze free mieli zwyczajnie utrudnioną nie tylko walkę ale i nawet ucieczkę przed tymi p2w) a nawet specjalne boosty niby do reputacji... tyle że dzięki tej reputacji kupowało się bardzo dobre itemki. To wszystko znajdziecie w tera online :)

Oczywiście zamiast płakać nad tym można zwyczajnie gierke usunąć i mieć spokój ale z drugiej strony... ja osobiście uważam że nazywanie produktu Free to Play poczym wprowadzanie w nim boosty za pieniądze dzięki którym można spokojnie pokonywać graczy grających za free jest jak dla mnie... zwyczajnym oszustwem :) I po mojemu większość gierek powinno mieć zakaz reklamowania się jako Free To Play, bo jest to zwyczajne wprowadzanie klienta w błąd, i niekiedy trzeba wydać na taką "Free" produkcję znacznie więcej aniżeli na np. WoWa z abonamentem i płatnymi dodatkami co roku(a WoWa także grałem ponad rok także mam porównanie) :)

A co Wy myślicie na ten temat? :)

• xenox likes this

rage_signa2.jpg

#2 Kuba

Kuba

Gracz

• Members
  • PipPipPip
  • 76 Postów:
  • Locationz nienacka

Napisany 29.11.2013 - 19:50:30

Nie zgodzę się, że F2P musi oznaczać P2W. Przykładem tego jest np. War Thunder. Niby podwójny exp pozwoli Ci szybciej levelować i szybciej kupić samoloty, ale tyko to. Balans w tej grze dobrze działa (nie to co w World of Tanks), więc łączy Cie z ludźmi na Twoim levelu i duuuża część zależy od skilla i zgrania zespołu (czy będa atakować cele naziemne). 

A samoloty premium wcale nie są takie mocne :P

0545.png

#3 Deiv

Deiv

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 19:57:37

a skąd wiesz, że RQ będzie P2W? wręcz przeciwnie - nawet Community Manager zatwierdził, że jedyne co będzie to konto premium. no i Itemshop, ale to w każdej grze chyba jest.

#4 Revenant

Revenant

Gracz Niedzielny

• Members
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 20:18:51

Oficjalny Prywatny serwer (nastawiony tylko i wyłącznie na PvP) od Webzena MU Online o nazwie MU Rebirth będzie miał w 100% darmowy Item Shop :P będzie można kupować itemy i je ulepszać od razu za wirtualne W coiny a zdobywać się je będzie po robieniu reseta postaci xD.

Na razie MU Rebirth jest jeszcze w fazie naprawiania błędów, bugów i balansowania PvP, więc też z tego powodu serwery są OFF-line ;/

2z8afwh.jpg

#5 Kuba

Kuba

Gracz

• Members
  • PipPipPip
  • 76 Postów:
  • Locationz nienacka

Napisany 29.11.2013 - 20:20:27

MU Rebirth to jakaś kontynuacja MU Online?

0545.png

#6 Revenant

Revenant

Gracz Niedzielny

• Members
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 20:23:09

MU Rebirth to jakaś kontynuacja MU Online?

Nie, to tylko oficjalny prywatny serwer od Webzena nastawiony na PvP z Max exp'em i itemami +9 w Shopach itp. rzeczach podobnych co w innych prywatnych serwerach nastawionych na PvP ;p

• Kuba likes this

2z8afwh.jpg

#7 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 29.11.2013 - 20:38:48

a skąd wiesz, że RQ będzie P2W? wręcz przeciwnie - nawet Community Manager zatwierdził, że jedyne co będzie to konto premium. no i Itemshop, ale to w każdej grze chyba jest.

No z całym szacunkiem dla Admina ale on nie mógł powiedzieć nic innego :D   Kwestia co nazywamy Pay To Win.   Ja że tak powiem nie mam czasu na grę 24h/dobę, praca, dziewczyna, własny dom się buduje, także mam co robić i takie np. boosty do expa to już jest dla mnie jakieś tam P2W skoro osoby płacące dużo wcześniej wbiją max level, dużo wcześniej zaczną zbierać lepsze itemki, plusować je itp. Tak samo z tym plusowaniem za real hajs, nie powiesz chyba ze to nie jest pay2win.   Oczywiście jakoś to przeboleję, wkońcu gierka musi jakoś zarobić, co nie zmienia faktu że taki LoL ma bodajże tylko płatne skórki do charów i jakoś utrzymuje się na rynku :) I także bez problemu mogę znaleźć gorsze produkcje z totalnym pay2win czyli np. Tera Online :) W porównaniu z nią to ta gierka jest totalnie za friko, jeszcze bardziej niż LoL :D

:P Nie wiem tylko dlaczego jest w quote a w ramkach się nie robi :/
  • Kuba likes this

rage_signa2.jpg

#8 advencik

advencik

Uparty Gracz

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 20:48:24

Co powiesz na temat Aiona ? Jest darmowy, a wszystko co chcesz możesz praktycznie zdobyć za kasę w grze. Bynajmniej ja na max levelu mogę. Co oznacza, że nie wszystkie gry F2P są równoznaczne z P2W.

rage_signa2.jpg

#9 Revenant

Revenant

Gracz Niedzielny

• Members
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 21:00:46

:P Nie wiem tylko dlaczego jest w quote a w ramkach się nie robi :/

To wina Tuska :D, a tak serio... Admini pisali że coś z tym robią i dla tego po zaakceptowaniu posta nie pokazuje się ramka z cytatem :P

2z8afwh.jpg

#10 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 29.11.2013 - 21:21:23

Co powiesz na temat Aiona ? Jest darmowy, a wszystko co chcesz możesz praktycznie zdobyć za kasę w grze. Bynajmniej ja na max levelu mogę. Co oznacza, że nie wszystkie gry F2P są równoznaczne z P2W.

No załóżmy że nie mówiłem że wszystkie, tylko tak na oko 99% ;)

W Aiona grałem krótko w sumie nie wiem czemu mi nie przypadł do gustu ale mniejsza o to... Jeśli są takie gierki to ok ale zgrubsza większość niestety są P2W pomimo że żadna z nich się oczywiście takim tworem oficjalnie nie mianuje.

Natomiast podejrzewam że jest to rozwiązane jak w większości gierek... fakt można zdobyć dosłownie wszystko w gierce to co jest do kupienia za real kase... ale jest to tak sprytnie zrobione że bez płacenia zajmie Ci to Ruski Rok ;)

Przykład. WoT, teraz się chwalą na lewo i prawo mało nie pękną że odstępują od Pay To Win i robią wszystko za kredyty, Gold Ammo - za kredyty, Supplies - Za kredyty, niedługo premka będzie za kredyty... tylko weź spróbuj wyfarmić te kredyty nie mając premki ani premium czołga :D

To wina Tuska :D, a tak serio... Admini pisali że coś z tym robią i dla tego po zaakceptowaniu posta nie pokazuje się ramka z cytatem :P

ok dzięki :)

rage_signa2.jpg

#11 Deiv

Deiv

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 21:54:03

Ja już sam nie wiem co o tym myśleć ;p jeśli będę potrzebował czegoś innego niż premium to dokupie i tyle..

#12 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 29.11.2013 - 22:00:08

Ależ skąd, on z pewnością nas nie okłamuje tylko wierzy w to jak wielu innych że FREE znaczy faktycznie Free a nie PAY :P

A po co gram, no to sory teraz to ja nie rozumiem tego pytania, a Ty po co oddychasz?

I też nie mówiłem że to jest czyjaś wina, a tymbardziej Admina.

A co mnie boli? a boli mnie brak rozgrywki fair play :) a to że mnie nie stać też tego nie powiedziałem, i jak mi gra przypadnie do gustu to sobie oczywiścię coś tam wydam na nią.

Także wszystko przekręcasz po swojemu, Ty nie jesteś kobita przypadkiem? :D

rage_signa2.jpg

#13 Deiv

Deiv

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 22:29:59

Spokojnie.. nie chce się kłócić. Chyba każdy ma prawo do własnego zdania?

• Pazikowsky likes this

#14 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 29.11.2013 - 23:06:52

Ale dude, po co sie tak hejtujesz i nerwujesz jak tylko godomy.

Trzeba się wyluzować.

aha, i znowu - kogo ja oskarżam i o co? :D

Wiesz że już ludzie do mnie na priv piszą żebym z Tobą nie próbował dyskutować bo Ty jesteś ponoć jakis szeryf internetu? :D

Gdzieś tam w innym temacie ponoć pytałeś kogoś o prawa autorskie do artykułu? :D

Także jeszcze raz... trzeba się troszkę wyluzować ;)

rage_signa2.jpg

#15 Deiv

Deiv

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 Postów:

Napisany 29.11.2013 - 23:19:02

ależ ja jestem spokojny :>

po prostu nienawidzę takiego gdybania i narzekania, kiedy jeszcze nawet nie zagrałeś na becie i już coś jest źle. A co do praw autorskich to ostrzegłem tylko, gdyż nie wiem czy administratorzy przykuwają na to uwagę, bo akurat poradnik, który ewidentnie skopiował z prywatnej strony ma prawa autorskie.

#16 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 01.12.2013 - 13:07:03

No widzisz, tylko że ten wątek nie był założony stricte o Royal Quest, tylko ogólnie o Free to play/Pay to win.

Ty zacząłeś temat o RQ :P

A ja tam faktycznie nie wiem jak będzie wyglądać Item Shop choć trudno sobie go wyobrazić bez takich rozwiązań jak boost do expa chociażby :)

rage_signa2.jpg

#17 Senzej

Senzej

Gracz

• Members
  • PipPipPip
  • 68 Postów:

Napisany 01.12.2013 - 13:08:38

ALE BOOST DO EXPA NIE JEST P2W. -,-

MHuW96t.gif

#18 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 01.12.2013 - 13:11:15

Skoro tak uważasz.

Ja już grałem w wiele gierek gdzie był boost do expa, ludzie wbijali max level dużo wcześniej przede mną, zaczynali chodzić na najlepsze rajdy i lootować najlepsze itemy i plusować je dużo wcześniej niż ja, a gdy przychodziło do wojny poprostu ekipa która została w tyle dostawała baty.

To taki krótki przykład z Tera Online.

rage_signa2.jpg

#19 Revenant

Revenant

Gracz Niedzielny

• Members
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 01.12.2013 - 14:45:58

Skoro tak uważasz.

Ja już grałem w wiele gierek gdzie był boost do expa, ludzie wbijali max level dużo wcześniej przede mną, zaczynali chodzić na najlepsze rajdy i lootować najlepsze itemy i plusować je dużo wcześniej niż ja, a gdy przychodziło do wojny poprostu ekipa która została w tyle dostawała baty.

To taki krótki przykład z Tera Online.

Nie koniecznie dzięki premiumowi w TERA Online ludzie chodzili wcześniej w najlepszych itemach wyplusowanych na maxa :), to zależy jaką masz ekipę czy masz zgraną czy nie..., jak nie masz to nawet premium account z expem i goldem większym nic ci nie da..., jak masz zgraną ekipę to nawet bez premiuma chodząc tylko na Dungeony i na World Bossy jak i BAMy też szybko zdobędziesz dobre itemy ;) i szybko exp :P.

A skąd ja o tym wiem?, bo grałem w TERE Online jeszcze jak była P2P i ludzie po tygodniu którzy tylko na dungeony chodzili i na Bossy i BAM'y mieli już wykoksane w tydzień lub dwa tygodnie postacie

2z8afwh.jpg

#20 Fox

Fox

Gracz Niezawodny

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 Postów:
  • LocationWarsaw

Napisany 01.12.2013 - 15:58:01

no więc żeby zacząć chodzić z dobrą ekipą na bamy to także trzeba dobić max level, a jak to zrobić najszybciej? no oczywiście z boostem do expa :P

a najlepsze itemki z tego co pamietam to były właśnie za repe frakcji gdzie się właśnie biło bamy, także boost do expa + boost do reputacji i jesteś dużo mocniej wykokszony od nawet najlepiej zgranej ekipy.

że już nie wspomne o takich śmiesznych rozwiązaniach jak płatne mounty które były szybsze od tych za friko które można było lootnąć :D

Ja tam z pół roku spędziłem, gierka jeśli chodzi o wykonanie i wielkość naprawdę respekt ale to wszystko zostało z pewnością wykonane dzięki zatrważającemu i wszechobecnemu Pay To Win :P

Tak samo jest z np. World of Tanks, Pan dwa posty wyżej jeśli grał to też pewnie z całą pewnością przyzna że to nie jest gierka Pay To Win, przecież wszystko można zdobyć w grze... czyli gold ammo, czy supplies itp.

Tylko problem w tym że jeśli faktycznie ktoś chciałby grać za friko to by na grę X tierem musiał rozegrać jakieś 20 bitew VI tierem czy tam którymś który w miare dobrze zarabia (nie wiem bo sam kupiłem premium czołg bo inaczej się nie dało :P)

Takim low free acount tierem może się zarabia 10-20k na bitwe, a sam supplies +10% do załogi kosztuje 20k per battle :P

Także tak to wygląda w gierkach, niby free to play ale przynajmniej ja się nie daje na to nabierać, bo nie ma nic za friko.

I żeby nie było, ja nie mam nic przeciwko płaceniu za gierke, ja jestem nawet bardziej za abonamentem aby tylko była odpowiednia cena do produkcji ;)

To co mnie tylko razi to fakt że 100% gierek nazywa się Free To Play a z czego może 1% jest faktycznie w pełnej okrasie FREE.

Także jest to dla mnie zabieg marketingowy i większość ludzi jeszcze nie ma tej świadomości i dają się nabierać... po czym dochodzą do pewnego poziomu po którym nie chcą zrezygnować z gry a żeby grać dalej muszą zapłacić, i tak to mniej więcej wygląda.

Także nie mówie że Royal Quest będzie taki, choć byłbym bardzo zdziwiony i mile zaskoczony gdyby faktycznie płaciłoby się tam za rzeczy nie ingerujące w rozgrywkę tj. za skrórki, wygląd itp.

rage_signa2.jpg

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych